- Dostęp do wszystkich komponentów wózka
- Urządzenie diagnostyczne oszczędza czas
- Zapobieganie awariom
- Dostęp do informacji o użytkowaniu widlaka
- Zmiana ustawień
- Solidna inwestycja
Skomputeryzowanie widlaków to już absolutny standard. I nie mówimy tu tylko o modelach z ostatnich kilku lat – elementy elektroniczne rozrzucone po całej konstrukcji spotyka się w większości maszyn wyprodukowanych w XXI wieku. Nic więc dziwnego, że oprócz porządnych kluczy, podnośników i elektronarzędzi, serwis wózków widłowych powinien być też wyposażony w odpowiednie interfejsy diagnostyczne. Dziś postaramy się szczegółowo opowiedzieć, dlaczego każdy szanujący się warsztat powinien takowe posiadać.
Dostęp do wszystkich komponentów wózka
Gdy myślimy o diagnostyce komputerowej, pierwszą kojarzącą się rzeczą jest silnik. Istotnie, pozwala ona określić stan i awarie poszczególnych jego elementów, choćby przepustnicy, układu paliwowego czy zapłonu. Współczesne widlaki mają jednak dużo bardziej rozprzestrzeniony „układ nerwowy”. Często można „zajrzeć” też do zawieszenia, skrzyni biegów, akumulatorów, układu kierowniczego, ogrzewania, hamulców i wszelkich innych zakamarków, zarówno nieodzownych do działania, jak i tych wchodzących w skład wyposażenia dodatkowego. To naprawdę wszechstronne narzędzie.
Urządzenie diagnostyczne w serwisie wózków widłowych oszczędza czas
Znacząco ogranicza metodę prób i błędów, czasochłonną zwłaszcza przy ciężkich i mocno zabudowanych elementach wózka, jak na przykład skrzynia biegów albo sprzęgło. Oczywiście nie jest to nieomylny system, niemniej pozwala sprawnie skupić się na źródle problemu i przejść do naprawy. Szanuj swoją pracę i przyjmuj więcej klientów, zapewniając jednocześnie szybsze wydanie wózka właścicielowi.
Zapobieganie awariom
Każda diagnostyka komputerowa w serwisie wózków widłowych, jest kompleksowa i nierzadko ujawnia problemy, które nie dały jeszcze widocznych oznak. Pozwala to wyeliminować zużyte części zanim narobią więcej zamieszania, uszkadzając inne komponenty. Nierzadko można też określić, czy nie nadchodzi czas wymiany wynikający zwyczajnie z resursu.
Dostęp do informacji o użytkowaniu widlaka
Dowiesz się nie tylko o awariach i problemach. Interfejs diagnostyczny daje także dostęp do tachometru i danych dotyczących tego, jak intensywnie eksploatowane są poszczególne elementy. To cenna wiedza, pozwalająca znaleźć przyczyny problemów lub błędy w użytkowaniu. Ułatwi także zaplanowanie wymiany płynów i części eksploatacyjnych.
Zmiana ustawień
Oprócz pasywnego zbierania danych możesz też znacznie wpłynąć na działanie pojazdu. To choćby zarządzanie pracą baterii i ładowarki albo kontrolera prędkości w wózkach elektrycznych. Oczywiście możesz też kasować błędy i wyświetlanie kontrolek, trzeba tylko pamiętać, że nie jest to naprawa sama w sobie.
Solidna inwestycja
Interfejsy diagnostyczne kosztują najczęściej od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, choć najprostsze rodem z AliExpressu można znaleźć nawet w trzycyfrowych cenach, jednak nie ręczymy za ich jakość działania. Mocno uogólniając, tańsze komputery zazwyczaj przeznaczone są do wózków jednej marki, najdroższe to urządzenia uniwersalne. Należy też doliczyć odpowiednie oprogramowanie i zaskakująco drogie kable pozwalające na podłączenie wózka danego producenta. Biorąc jednak pod uwagę korzyści wymienione w poprzednich akapitach oraz fakt, że obecna budowa wózków w praktyce wymaga połączenia napraw mechanicznych z użyciem komputera diagnostycznego, uważamy, że jest to absolutnie obowiązkowe wyposażenie serwisu, który chce świadczyć rzetelne usługi i utrzymać się na rynku.
Irapol – sprzedaż i serwis wozów widłowych na terenie całego kraju.