- Optymalizacja pracy
- Lepsza kondycja i morale pracowników
- Lepsze wykorzystanie przestrzeni
- Użycie nowych technologii
Trudno wyobrazić sobie współczesny magazyn średniej i dużej wielkości bez wózków widłowych. Widuje się je też coraz częściej w małych firmach. Biorąc jednak pod uwagę koszt zakupu maszyny, wiele niewielkich przedsiębiorstw przed zdecydowaniem się na widlaka musi dokonać poważnej analizy kosztów i zysków. Dziś postaramy się przedstawić realne korzyści płynące z takiej decyzji i, mamy nadzieję, pomóc w jej podjęciu. Zapraszamy do lektury.
Optymalizacja pracy
Jak wiadomo, czas spędzony przez towary na magazynie powinien być jak najkrótszy. Zacznijmy więc od najważniejszego – wózki widłowe są szybsze niż wszelkie inne rozwiązania. Pozwalają błyskawicznie rozwieźć po magazynie nawet ciężkie towary i w kilka sekund umieszczają je na wysokich półkach. Trzeba tylko zadbać o to, by ładunki były umieszczone pakietami na paletach lub w innych pojemnikach dostosowanych do wideł (lub specjalnych uchwytów, na przykład na beczki). Wózki widłowe pozwalają optymalizować procesy, załatwiając sprawnie kwestię rozładunku i załadunku towarów oraz rozmieszczania ich w samym magazynie. Nie bez znaczenia jest też połączenie transportu i rozkładania w jeden proces, którym zajmuje się pojedynczy operator. To pozwala oddelegować pracowników do innych zadań i redukuje ilość niezbędnej załogi. Do tego unikasz strat związanych z dłuższym przechowywaniem towarów oraz znacząco zmniejszasz ryzyko opóźnień. Łatwiej też zachować porządek.
Lepsza kondycja i morale pracowników
Nikt nie lubi dźwigać towarów, a działanie magazynu niestety polega w dużej mierze właśnie na ich przemieszczaniu. Nawet niezwykle praktyczne wózki paletowe, zwłaszcza te bez napędu wymagają wiele uwagi, a przede wszystkim siły do operowania. Użycie wózków widłowych znacząco odciąża ludzi i pozwala im się w pełni skupić na innych zajęciach.
Lepsze wykorzystanie przestrzeni
Wózek widłowy podnosi ciężkie towary bez problemu na kilka, a nawet kilkanaście metrów w górę. Oznacza to, że na stosunkowo niewielkiej powierzchni możesz umieścić wysokie regały, do których dostęp ręczny w najlepszym wypadku były wyjątkowo niewygodny. W ten sposób możesz maksymalnie wykorzystać kubaturę budynku, w którym działa Twój magazyn. Jeśli dysponujesz wyjątkowo wysoką przestrzenią, idealnie sprawdzą się wózki wysokiego składowania, które dodatkowo nie potrzebują wiele miejsca do manewrowania – to sprawia, że da się regały umieścić ciasno, pozostawiając minimalne korytarze robocze. Co ważne, nawet w takim wypadku praca jest dużo sprawniejsza niż w prostym magazynie obsługiwanym ręcznie.
Użycie nowych technologii
Nie sposób też nie wspomnieć o realnych korzyściach, jakie mogą zapewnić najnowsze, zaawansowane modele wózków widłowych. To choćby taki WMS (Warehouse Management System), dzięki któremu lokalizacja towarów na półkach odbywa się błyskawicznie. W połączeniu z telemetrią w pojeździe pozwala też optymalizować rozmieszczenie towarów i analizować efektywność pracy. Coraz bardziej popularne stają się też urządzenia automatyczne.
Można śmiało stwierdzić, że nawet bez tak zaawansowanych rozwiązań wózki widłowe znacząco zwiększają efektywność w niemal każdym magazynie, który działa intensywnie – grunt, aby dobrać model dopasowany do Twoich potrzeb. Oczywiście chętnie w tym pomożemy!