- Dopuszczalna masa ładunku – wózki ręczne
- Teren o nachyleniu nieprzekraczającym 5%
- Teren o nachyleniu przekraczającym 5%
- Inne wózki ręczne
- Pamiętaj o zaleceniach producenta
Wszelkiego rodzaju ręczne wózki są nieocenionym ułatwieniem w codziennych pracach firm logistycznych, sklepów, magazynów czy w działalnościach związanych z produkcją. Są niedrogie w zakupie i utrzymaniu, a do tego bajecznie proste w obsłudze. Ta ostatnia cecha bywa jednak przekleństwem, w końcu wydaje się, że wystarczy tylko załadować maszynę i ją poprowadzić. Tymczasem bardzo łatwo można przeciążyć wózek i nie tylko go uszkodzić, ale przede wszystkim nabawić się kontuzji lub stworzyć zagrożenie dla innych. Z tego powodu normy BHP bardzo szczegółowo określają dopuszczalną masę ładunku, jaki można przewozić.
Dopuszczalna masa ładunku – wózki ręczne
Jasne przepisy znajdziemy w paragrafie 21 Rozporządzania ministra pracy i polityki społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych oraz innych pracach związanych z wysiłkiem fizycznym. Dopuszczalna masa ładunku uzależniona jest od liczby kół wózka, płci operatora lub operatorki oraz nachylenia terenu. Warto od razu zaznaczyć, że podane liczby należy liczyć wraz z masą samego wózka.
Teren o nachyleniu nieprzekraczającym 5%
W przypadku wózków dwukołowych używanych często w sklepach i warsztatach waga ładunku nie może przekraczać 140 kg dla kobiet oraz 350 kg dla mężczyzn. Przy wózkach trzy i więcej kołowych wartości te wynoszą odpowiednio 180 kg i 450 kg. To właśnie do tej grupy zaliczają się niezwykle popularne wózki paletowe, zwane zazwyczaj paleciakami. Choć może wydawać się, że bez problemu da się je załadować dużo bardziej, należy pamiętać o kwestii bezwładności – wózkiem nierzadko trzeba też wykonać skomplikowane manewry, a kilkaset kilogramów wprawione w ruch niełatwo zatrzymać. Problem jest dodatkowo zamplifikowany w sytuacji, gdy w grę wchodzą wszelkiego rodzaju podjazdy.
Teren o nachyleniu przekraczającym 5%
Już niewielka rampa może być wyzwaniem zarówno przy podjeżdżaniu, jak i bezpiecznym zjechaniu z niej wózkiem. Dlatego w takich przypadkach dopuszczalne obciążenia są oczywiście niższe. Dla dwukółek to 100 kg dla kobiet i 250 kg dla mężczyzn. W wypadku trzy oraz więcej kołowych wózków panie mogą przewozić 140 kg a panowie 350 kg. Nic więc dziwnego, że coraz popularniejsze stają się modele z napędem, które nie są tak obciążające dla mięśni oraz kręgosłupa.
Należy jeszcze dodać, że w przypadku nieutwardzonej lub nierównej nawierzchni wszystkie powyższe wartości należy zmniejszyć do 60%, a przy nachyleniach powyżej 8% i dystansach przekraczających 200 metrów transport z użyciem ręcznych wózków nie jest dozwolony!
Inne wózki ręczne
Przepisy obejmują także wózki szynowe. W ich wypadku maksymalne obciążenie to 240 kg dla kobiet i aż 600 kg dla mężczyzn, gdy nachylenie nie przekracza 2%. Powyżej tej wartości można przewozić odpowiednio 180 kg oraz 450 kg. Niedozwolone jest użycie takich wózków przy nachyleniach powyżej 4% oraz dystansach większych niż 400 m. Nie zapominajmy też o wózkach jednokołowych, czyli… taczkach. Tu dopuszcza się przewożenie 40 kg przez kobiety i 100 kg przez mężczyzn na terenie odchylonym do 5%, a powyżej tej wartości 30 kg oraz 75 kg. Tu również obowiązuje ograniczenie do 60% obciążenia w przypadku nierównego terenu i maksymalnie 200 metrów.
Pamiętaj o zaleceniach producenta
Niezależnie od wartości dopuszczanych przez przepisy, nie wolno zapominać o ograniczeniach konkretnych maszyn. Bez problemu w instrukcji producenta znajdziesz informacje jaka jest maksymalna dopuszczalna masa ładunku. Jeśli wartość ta jest mniejsza od tej określonej przez normy BHP, trzymaj się jej.