- Koszty obu opcji
- Kwestie podatkowe
- Zakup wózka widłowego – czy chcesz użytkować wózek przez dłuższy czas
- Kontrola nad sprzętem
- Którą opcję wybrać?
Wózek widłowy nie jest rzeczą tanią. To poważna inwestycja dla firmy, nic więc dziwnego, że większość dealerów oferuje różne opcje finansowania. Jaka jednak sprawdzi się najbardziej w Twoim przypadku? W tym artykule porównamy bezpośredni zakup wózka widłowego z coraz bardziej popularnym leasingiem. Obie opcje mają swoje wady i zalety, na szczęście stosunkowo prosto jest je podsumować i określić, co będzie lepsze dla danej firmy.
Koszty obu opcji
Bezpośredni zakup wózka wymaga jednorazowego wkładu na początku, na który nie każda firma może sobie pozwolić, nie generuje jednak dodatkowych kosztów. Dla odmiany leasing rozkłada płatność na raty, choć zazwyczaj trzeba wpłacić na początku 10-20% wartości maszyny. Do wyboru masz leasing finansowy, który obejmuje tylko koszt wózka lub operacyjny, który zawiera też opłaty związane z utrzymaniem, serwisem oraz ubezpieczeniem. Po ostatniej racie czeka Cię też wykup wózka (jeśli chcesz go dalej użytkować), zazwyczaj w granicach 10-30 tysięcy złotych.
Kwestie podatkowe
Leasing operacyjny może być w całości zaliczony do kosztów przychodu, odchodzi też amortyzowanie sprzętu, co dodatkowo upraszcza księgowość. Pozwala to na rozłożenie kosztów podatkowych na bieżąco i obniżenie podstawy opodatkowania.
Zakup wózka widłowego – czy chcesz użytkować wózek przez dłuższy czas
Jeśli widlak ma Ci służyć przez kolejne 8, czy 10 lat, bez wątpienia lepiej będzie postawić na własność – maszyna zdąży zwrócić wszystkie koszty, także uwzględniając amortyzację. Natomiast jeśli planujesz używać wózka przez krótki czas albo wymieniasz je regularnie ze względu na postęp technologiczny lub intensywne użytkowanie, leasing będzie świetną opcją. Warto zaznaczyć, że wiele firm jako alternatywę dla wykupu oferuje wymianę na nowy model – to idealne rozwiązanie, gdy bezawaryjność oraz jakość pracy są priorytetami.
Kontrola nad sprzętem
Nie każdy wie, że umowa leasingowa najczęściej szczegółowo obejmuje kwestie użytkowania wózka. Oznacza to między innymi konieczność ubezpieczenia, serwis w autoryzowanych punktach a czasem nawet ograniczenia roboczogodzin. To przekłada się na wyższe koszty utrzymania sprzętu, a także zawęża możliwości jego użytkowania. Z drugiej strony zdarzają się oferty, które zapewniają pełną opiekę nad sprzętem – to oczywiście droższe, ale pozwala oszczędzić sporo czasu, gwarantuje też utrzymanie widlaka w dobrej kondycji.
Którą opcję wybrać?
Leasing będzie lepszym wyborem, jeśli:
• Twoja firma ma ograniczony kapitał początkowy i preferuje niższe comiesięczne opłaty.
• Istnieje potrzeba regularnej wymiany sprzętu na nowsze modele.
• Korzyści podatkowe związane z leasingiem są atrakcyjne dla firmy.
• Firma chce uniknąć kosztów związanych z serwisowaniem i utrzymaniem wózka lub nie ma czasu na zajmowanie się nimi.
Zakup wózka widłowego będzie bardziej opłacalny, jeśli:
• Firma planuje długoterminowe użytkowanie sprzętu (powyżej 5-7 lat).
• Istnieje możliwość sfinansowania zakupu bez negatywnego wpływu na płynność finansową.
• Firma chce mieć pełną kontrolę nad sprzętem i jego użytkowaniem.
• Długoterminowo firma chce obniżyć koszty operacyjne związane z leasingiem.
Jak widać, oba rozwiązania są na tyle różne, że podjęcie decyzji nie powinno być problemem. Większość sprzedawców przedstawi Ci też obie oferty, co pozwoli na łatwe porównanie i zestawienie ich z Twoim biznesplanem. Pośrednią opcją jest jeszcze zakup wózka widłowego na raty, który za cenę oprocentowania daje Ci możliwość pełnego zarządzania sprzętem.